Karot

Tuzla Karot

beton delme
telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Karot genellikle inşaat ve şantiye alanında kullanılan bir delik açma makinesidir. Son derece hızlı ve pratik bir sonuç verebilen bir yapıya sahip olan karot, İsveçli bir mühendis tarafından bulunmuş ve daha sonra insanlığın kullanımına sunulmuştur. İsmi ise çıkartılan parçaların havuca benzetilmesinden dolayı karot olarak kalmıştır.

Karot Nedir?

Karot İsveçli bir maden mühendisi tarafından bulunan delik açma ve parça çıkartma makinesidir. Çalışma prensibi sondaj makineleri ile aynıdır. Delme işleminin ardından çıkan parçaların havuca benzemesinden dolayı bu ismi almıştır. Karot delme ve parça çıkartma işlemini gerçekleştiren kısma uç denir. Uçlar açılacak olan deliğin boyutuna göre seçilir ve cihaza takılır. Daha sonra ise cihaz yüzeye iyice sabitlenerek çalıştırılır. Delme işlemi gerçekleştikten sonra ucun içerisinde kalan parça çıkartılır. Bu şekilde delik açma işlemi tamamlanmış olur.

beton delme

Tuzla Karot Firmaları

Delik açma işinde gerekli olan hizmeti sağlayan uzman firmalara Tuzla karot firmaları denir. Bu firmalar zaman içerisinde bu işte uzmanlaşmış ve gerekli sertifikalara sahip olan kişilerden oluşur. Hizmetleri için net bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Çünkü yapılacak olan işe göre fiyatlandırma firma tarafından çıkartılacaktır. Delik açma işi oldukça dikkatli olunmasını ve profesyonellik gerektiren bir iş olmasından dolayı uzman yardım almak en doğru olandır.

beton delme

Karot Makinesinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Karot makinesi sayesinde delik açma işlemi son derece kısa bir zaman diliminde halledilebilir. Ayrıca makine sıfır hata ile çalıştığı için kusursuz sonuçlar verir. Geleneksel delik açma yöntemleri incelendiğinde ise sıfır hata ile sonuç almanın neredeyse imkânsız olduğu görülür. Ayrıca geleneksel yöntemlerin kullanılmasının sonunda delinecek olan yerin çevresinde de deformasyonlar oluşur. Bu durumdan her ne kadar kaçınılmaya çalışılırsa çalışılsın sonuç değişmez. Tuzla karot ile kusursuz ve diğer bölgeleri deforme etmeden delik açmak ise son derece kolay ve kısa süren bir işlemdir.

beton delme

Bunun yanında karot sayesinde maliyetten de tasarruf sağlanır. El ile delme işlemi son derece zahmetlidir ve ciddi bir efor sarf edilmesi gerekir. Bu durum işverenin cebine ise eksi olarak yansır. Ancak profesyonel bir karot firmasından alınacak olan hizmet hem daha ekonomik hem de daha pratiktir. Bu sayede işçinin fazladan efor sarf etmesine gerek kalmaz; işvereninde cebi kötü etkilenmez. Karot firmaları son derce makul ücretler ile çalışan firmalardır.

beton delme

Karot Cihazı Kullanım Alanları

Karot birçok sektörde kullanılmasının yanında en çok kullanıldığı sektör şüphesiz inşaattır. İnşaatlarda delik açma, pencere ve kapı yeri açmada karottan yararlanılır. Ayrıca yapı denetim çalışmalarında bina için yıkım mı yoksa güçlendirme mi yapılacağı da yine karot cihazı sayesinde alınan örnek ile belirlenir.

Bu iki sektörün dışında madencilik sektöründe de karota rastlamak mümkündür. Zaten karot madencilik ihtiyaçlarına cevap olarak geliştirilmiştir. Ancak günümüzde farklı sektörler tarafından ihtiyaç duyulmakta ve kullanım alanı her geçen gün genişler.

beton duvar delme

Karot Cihazı Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Karot cihazı kullanımı her ne kadar basit gibi gözükse de uzmanlık gerektirir. Bu alanda deneyimi olmayan kişiler tarafından kullanılması son derece sakıncalıdır. Uçların yeterli kadar sabitlenmemesi durumunda yaralanmalar yaşanabilir. Bunun yanında makinenin zemine yeteri kadar sabitlenmediği durumlarda yeterli performansın alınması da mümkün değildir.

İnşaat işinden anlamayan birisi tarafından acemice yapılacak bir uygulama bina için sakıncalı olabilir. Bu nedenle karotçularrdan yardım alınması en doğrusudur. Bu sayede oluşması muhtemel riskler ortadan kalkacak ve işlem hem hızlı hem de sorunsuz bir şekilde halledilecektir.