Beton Delme

Tuzla Karotçu

Tuzla Karotçu
telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Karotun ne olduğu oldukça merak edilen bir sorudur. Karot hakkında kısa olarak bahsetmek gerekirse, karotu ilk olarak Almanlar, beton örnekleme konusundaki araştırmalarının bir sonucu olarak karotlu matkabı icat etmiştir. Bu makine  sayesinde  betonu silindir şeklinde deldikten sonra silindirde kalan havuç şeklindeki betonu çekip çıkarabilme şansına sahip oldular. Adı tam olarak havuç anlamına gelen cartta kelimesinden gelir. Sebebi ise görünüşü havuca benzemesindendir. Bu nedenle, betonu silindir şeklinde delme işine karotlu delme, bu işi karotlu matkaplarla yapan kişiye karotlu matkap denir. Yapılarda betonun delinmesi ve kesilmesine karot delme denir.

Tuzla Duvar Kesme

Tuzla Duvar Kesme

Herkesin merak ettiği bir diğer konu ise tuzla duvar kesme olmaktadır. Tuzla duvar kesme işlemini açıklamak gerekirse şu şekilde anlatılabilir; Takviyeli ve takviyesiz; Bu işlem, 45º-90º-180º yatay, düşey ve düşey açılarda çalışabilen hidrolik veya elektrikle kesme işlemidir ve betonarme makasla kesmede en yaygın kullanılan yöntemdir. Normalde perde raylarında kapı ve pencere açmak için kullanılır. Raylı makine uzaktan kumanda ile çalıştırılabildiği için en güvenli beton kesme sistemi olarak kabul edilmektedir. Betonu maksimum 70 cm’ye kadar kesebilen bu sistem, hızlı, ekonomik ve kesim sonrası değişiklik gerektirmeyen düz bir yüzey bırakması nedeniyle tercih edilen bir yöntemdir.

Duvar kesme işlemi tuzla karotcu ile yapılır. Duvar kesme işlemi yapılması tam olarak şu şekilde yapılabilir; Duvar kesme işleminde testerenin hareketi, özel tasarlanmış bir ray üzerinde hareket eden kesme ünitesi ile birlikte kullanılmaktadır. Makine, monte edildiği her yerde raya paralel kesim yapar. Genellikle tente, döşeme, sütun ve kiriş gibi betonarme elemanlarda kullanılır. Başlıca avantajları, kalan betonarmede titreşim ve çatlak olmamasıdır. Geleneksel yöntemlerle kıyaslanamayacak kadar hızlı ve sessiz bir yöntemdir.

Tuzla Karot

Tuzla Karotcu

Hidrolik kesici, tasarım değişiklikleri veya unutulmuş kapı, pencere ve asansör boşluklarını kesmek ve indirmek için kullanılır. Zamandan tasarruf edin ve işlemi hızla çözün. Her ne sebeple olursa olsun beton ve asfaltın kaldırılması gereken durumlarda tüm yüzeye zarar vermeden içindeki yapı ile betonun istenilen bölgede kaldırılmasını, kesilmesini gerçekleştirir. Kesilen yüzey düz olduğu için ek düzeltme gerekmez. Bu işlem hidrolik sistemli bir çeşit elmas kesme sistemidir.

Tuzla Beton Kesme

Tuzla Beton Kesme

Günümüzde özellikle betonarme yapılarda çeşitli nedenlerle beton duvar veya döşemelerin Tuzla beton delme veya tuzla beton kesme yapılması gerekebilmektedir. Tasarım veya inşaat sırasında tipik olarak göz ardı edilen veya aktif olarak kullanılmayan ek kapılar, pencereler, elektrik hatları, havalandırmalar, yangın yuvaları, çeşitli donanım yuvaları ve hatta makine yuvaları gibi alanlardaki kesme işleri daha sonra en uygun beton kesimi ile gerçekleştirilebilir.

Kalıp hazırlama, özellikle küçük boşluklar için çok daha uzun sürebileceğinden, gelişmiş yapılar çimentolama işlemi sırasında betonu tek parça olarak döker ve bir sonraki uygulama aşaması için gerekli beton alanlarını keserek gerekli kesit boşluklarını oluşturur. Ayrıca birçok keyfi tasarım talebi için tüm beton kesme işlemleri kullanılmaktadır. Elbette betonun başına gelebilecek kalıcı hasarlar ve telafisi mümkün olmayan felaketlerle karşılaşmamak için mutlaka deneyimli mühendis ve teknisyenlerin beton kesme işlemini gerçekleştirmesi şarttır.

Tuzla Beton Delme

Tuzla Beton Delme

Tuzla beton delme işleminin alanınızdan çok farklı amaçlar için çok farklı yüzeylere uygulanmasını isteyebilirsiniz. Beton delme işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, beton kesilirken en uygun delme ve yırtma yönteminin belirlenmesidir. Yapı için en uygun budama yönetimini belirleyerek müteahhit zamandan ve paradan tasarruf edebilir. Alanda gereksiz ve lüzumsuz kesimler yapmayarak, alanın çevresine de zarar vermemiş olursunuz. Beton delme, konusunda uzman ve profesyonel firmalar tarafından, akredite bir ekip ve kaliteli ekipmanlarla yapılması gereken riskli ve tehlikeli bir işlemdir.

Kesim en uygun iş makineleri ve profesyonel bir ekiple yapılmadığı takdirde firma için istenmeyen kazalar ve kesilen yapılarda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Ayrıca beton delme yönteminin uygulanması için sadece mimari ve keyfi tasarımların dikkate alınması değil, yapısal ve sismik tehlikelerin yanı sıra betonarme sonrası yapıda oluşabilecek hasarların da raporlanması gerekmektedir. Konuya bağlı olarak ayrıntılı ve genel bilgiyi firmamızdan alabilirsiniz.