Beton Kesme

Sultanbeyli Karot

Sultanbeyli Karot
telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Kahramanmaraş depremi sonrasında karot testi ve benzeri bina dayanıklılık testleri araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar binaların depreme dayanıklı olup olmadığını tespit etmek için özel şirketlere başvuruda bulunmaya başladı. Oturduğum bina güvenli mi ne kadar güvenini son zamanda insanların cevabını merak etmiş oldu sorulardan bir tanesi 10 ilde büyük yıkama ve can kayıplarına sebep olan depremler sonradan pek çok kişi bölgelerindeki binaların depreme karşı dayanıklı olup olmadığını görmek için Sultanbeyli beton delme testlerine başladı. Deprem korkusu içinde olan vatandaşların binaların sağlamlık durumunu öğrenmeleri için bazı testler ve ölçümler gerçekleştiriliyor.

Sultanbeyli Beton DelmeSultanbeyli Beton Delme

Karot kelimesi havuç anlamına gelir, inşaat sektöründe verimli olarak kullanılmış olan terim olarak isimlendirilebilir. Sultanbeyli beton kesme işlemine verilmiş olan isimdir. Her türlü betonu kusursuz bir şekilde delebilen Sultanbeyli karotcu makinaları delme çapına göre farklı uçlar kullanılarak delme işlemi gerçekleştirilir. Karot makinesinin en büyük özelliği ise betonu silindirik bir şekilde delerek betonun diğer kalan yerlerine zarar vermeden işlemi gerçekleştirmiş olmasıdır. Binaların dayanıklılık testi uygulaması için ilk önce belediyede görevli yapı uzmanları bina dayanıklılık testi için diğer bir yöntem olan karot alma yöntemini gerçekleştiriyor.

Sultanbeyli karotcu  açısından bina duvarlarından silindirik şekilde herhangi bir zarar vermeden delinerek alınmış olan beton örneği karot makineleri ile yapılıyor. Binanın alt kat veya uygun katlarında betonlardan karot makinesi ile numune alınıyor. Alınmış olan numuneler yapı ve zemin laboratuvarına götürülerek buradaki makinalar da basınç testi uygulanıyor. Basınca dayanıklılık göstermeyen karot örnekleri kırılıyor bu da binanın riskli olduğunu göstergesi oluyor.

Sultanbeyli Beton KesmeSultanbeyli Beton Kesme

Karot testi için inşaatlardan taze betondan numune alınması söz konusu değildir. Alınmış olsa bile istenilen sonuçları ulaşmak taze betonda neredeyse imkânsızdır. Çünkü beton kuruyacağından test de işlevini kaybeder. Karot testi için bitmiş binalardan betonarme kargas sistemi ile betonun sağlam olup olmadığı kontrol edilir. Hasar tespit raporu çıkarmak isteyen ya da öğrenmek isteyen vatandaşlar binalardan alınan karot numunelerinin evlere zararın olup olmadığını merak ediyor. Karot testi binaya zarar vereceği düşüncesi son dönemlerde sosyal medyada çok sık araştırılmaya ve konuşulmaya başladı.

Sultanbeyli Duvar KesmeSultanbeyli Duvar Kesme

Uzmanlar betonarme binaların deprem performansı ve depreme karşı dayanıklılığının belirlenmesinde uygulanan karot testinin binanın mevcut durumunu zayıflatacak adımlar sunmadığını belirtiyor. Bahsi geçen kolon ya da perde gibi düşey taşıyıcı elemanlardan alınmış olan beton karot numuneleri numunenin alındığı taşıyıcı elemana dayanıklılık bakımından zararının olmadığını ifade ediyor. Karotlar için açılmış olan boşlukların yüksek mukavemetli özel harç malzemesi ile yeniden doldurulma işlemi uygulanıyor.

Sultanbeyli KarotçuSultanbeyli Karotçu

Binaların deprem dayanıklılığını öğrenmek ve ölçmek için kullanılmış olan en etkili yöntemlerden bir tanesi karot testidir. Beton analiz edilirken basınç deneylerine direnç ve kalite konusunda bilgi verir. Deprem yönetmeliğine göre c20’nin altında kalmış olan betonlar risk grubunda olan beton yapılardır. Bu durum sonucunda ihbar olarak kabul edilmiş olan bina için yıkım işlemi uygulanabiliyor. Ayrıca deprem yönetmeliğine göre en küçük katsayının c 25 olması ifade ediliyor.

Deprem yönetmeliğine göre c20’nin altında olan kolonların riskli grup içine giriyor. Bu tablo bir ihbar kabul edilerek betondan karot yardımı ile numune alımı yapılıp binanın depreme dayanıklılığı ile alakalı gerçek sonuç ortaya çıkarılıyor. Binaların depreme karşı sağlamlık testini yanında beton içindeki demirlerde detaylı bir şekilde inceleniyor. Demirlerin nervürlü olmasına özellikle dikkat ediliyor. Sultanbeyli duvar kesme ve karot testi için firmamızdan yardım alabilirsiniz.