Beton Kesme

Şile Karot

Şile Karot
telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Karot aslında numune alınması için kullanılmış olan bir araçtır. Yurt dışında kullanılması yaygın olan bu metot ülkemiz ve betona şekil verme işlemlerinde de kullanılmış ve genel olarak ismine karot denilmiştir. Karotun sözlük anlamı ise havuç demektir. Basit ve havuç çıkarma aparatlarını benzeyen iş yapısı sebebi ile adına karot denilmiştir. Tüm yapılarda ihtiyaç olan karot bir beton delme işlemi olarak bilinir.

Şile beton delme işlemi yapılabilmesi için pürüzsüz bir şekilde delme işlemini gerçekleştirmiş olan karota ihtiyaç duyulur. İnşaat sektörüne getirmiş olduğu yeniliklerden biri olan karot makinaları profesyonel bir şekilde beton delme işlemini gerçekleştirir. Günümüzde inşaat sektörünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Şile Beton Kesme

Şile Beton Kesme

Şile beton kesme yöntemi ile numune alınarak beton testi yaptırmak için karot makinesi kullanılır. Yapısı devam etmiş olan ya da tamamlanmış olan binalarda yaygın olarak kullanılan makinalardan bir tanesi karot makinesidir. Karot alma yöntemi sadece alınmak istenen parçanın betondan koparılmasını sağlar. Bunun haricinde alınan parçanın etrafında farklı dökülme veya kırılmalara sebep olmaz. Bir de karot makinesi delinmesi ve kırılması çok zor olan dayanıklı betonunda rahatlıkla işlem yapmayı sağlar.

Karot makinesinin el veya sabit olarak kullanımının son derece kolay olması bu tercihe nedendir. Cihazın pek çok çeşidi mevcuttur. Çalışma yapılacak alana uygun bir tanesinin kolay bir şekilde tercih edilmesi nedeniyle beton testinde çoğunlukla kullanılır. Burada önemli olan işlemin nasıl ve ne şekilde yapılacağının bilinmesi ve ihtiyaç duyulan makinenin doğru bir şekilde seçilmiş olmasıdır.

Şile Karotçu

Şile Karotcu

Şile karotcu mümkün olduğunca kirişlerden karot alımını tercih etmez. Donatı tespit cihazı ile taranarak mümkün olduğu müddetçe donatın bulunmadığı yerden karot alımı yapılır. Moment 0 noktası olan yerden  karot alımı yapılır. Eğer kirişten karot alımı yapılacak ise bir kirişten sadece bir karot alımı gerçekleştirilir. Kirişin mevcut yüksekliği 30 santimden küçük ise karot alımı yapılmaz.

Şile Duvar Kesme

Şile Duvar Kesme

Şile duvar kesme işlemi kolondan karot almak için donatı tespit cihazı ile taranarak donatın olmadığı yerden karot alma işlemini gerçekleştirir. Aynı kirişte olduğu gibi bir kolondan sadece bir karot alınabilir. Kolonun kenarı 30 santimden küçük ebatta ise karot alımı tavsiye edilmez ve alınmaz. Ayrıca sıklaştırma olan bölgeden de karot alımı yapılmaz. Kolon kenarından pas payından dolayı 3 santim içeriden karot alımı yapılır. Karot alımı esnasında kenara yakın bir yerden karot alımı yapılır ise beton patlayarak dökülebilir ve kolonun kesiti zayıflatılmış olur.

İdeal karot alma işleminde numunelerin en uygun yerlerden alınması gerekir. Ayrıca ideal ölçüde ve analiz için yeteri kadar numune alınması gerekir. Numune alımı yapılacak betonun 28 günden yaşlı bir beton olması gerekir. Numune alımı yapılırken mevcut tesisata dikkat edilmesi gerekir.

Şile Beton Delme

Şile Beton Delme

Karot alma işlemi yapılırken yapıya en az şekilde zarar olacak yer tercih edilir. Karot alımı işlemini alanında uzman mühendis gözetiminde yapılması uygundur. Bilinçsiz bir şekilde karot alımı mevcut yapının zararını olabileceği için bu işlemin bilinçli bir şekilde ve deneyimli kişileri eşliğinde yapılması olabilecek zararların önüne geçer.

Karot makinelerinin özelliği sadece delinecek alanda oyuk açar ve diğer kısımlarda çatlak ya da kırık olmasına sebep olmaz. Karot makinelerinin gelişmiş özellikleri nedeniyle beton numunesi alınmak istenildiğinde beton zemine zarar vermeden sadece küçük bir parça almaya imkân tanır. Karot alma işleminde kaliteli hizmet sunan firmamızdan yardım talep edebilirsiniz.