Beton Kesme

Şekerpınar Karot

Şekerpınar Karot
telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

İnşaat alanında yapının kalitesini ve ömrünü belirlemek için yapılmış olan Şekerpınar karot işlemi yapım sebepleri arasında binaların deprem ve dayanıklı olup olmaması hakkında bilgilere ulaşmak içinde uygulanır. Son senelerde inşaat alanında yapılmış olan pek çok yeniliğin ve hızlı bir şekilde yapılmış olan inşaatların ömrü ve kalitesi insanlar arasında merak konusu olmuştur. Kullanmak için ya da yatırım amaçlı konut almak isteyen kişiler almak istedikleri binaların yapım esnasında hangi malzeme kalitesine göre yapıldığını öncelikle olarak araştırır. Karot alma işlemi ise bu konuda öğrenilmesi ve sorgulanması gerekli olan bir işlemdir.

Şekerpınar Beton Delme

Şekerpınar Beton Delme

İnşaatı bitmiş binaların kalitesini ve kullanılmış olan malzemenin kapasitesini teste tutmak amacıyla binanın yaklaşık olarak ne kadar zaman sağlam duracağı ve depreme karşı dayanıklılığını ölçmeye yarayan işleme Şekerpınar beton delme işlemi denir. Yapıların ömrünü ve kalitesini belirlemek için uygulanmasını beraberinde binanın depreme dayanıklılığı da tespit etmek için karot alma işlemi yapılır.

Binanın gerekli görülen kısmından karot makinesi ile silindir şekilde örnek alınarak basınca tabi tutulması suretiyle beton ve demir kalitesi tespit edilir. Şekerpınar beton kesme işlemini yapan mühendisler yapının durumuna göre alt katlardan ya da binanın başka kısımlarından karot alma işlemini gerçekleştirirler.

Şekerpınar Beton Kesme

Şekerpınar Beton Kesme

Karot testi bitmiş olan binanın kalitesini ve değerini belirlemenin beraberinde depreme karşı dayanıklı olup olmadığı hakkında da bilgi verir. Karot örneği alındıktan sonra yapılan basınç deneyleri sayesinde kaç şiddetinde depreme dayanacağı tahmin edilir. Karot örneği alma işlemi özellikle binanın ortalama ömrünün de belirlenmiş olmasında büyük yardımcıdır. Karot işlemi yeni inşa edilmiş yapıların alışı ve satışını kolaylaştıran güvenilir olmasını sağlayan bir işlemdir.

Şekerpınar Karotcu

Şekerpınar Karotcu

Şekerpınar karotcu ile uygulanabilecek iki deprem dayanıklı testi mevcuttur. Bina güçlü mü değil mi olduğunu öğrenmek isteyen bireylere yönelik olan özel rapor, bu raporu uygulamaya elverişli olan bütün firmalardan alınabilir. Fakat başvuru yapabilmek için kesinlikle tüm kat maliklerinin aralarında genel kurul toplantısı yapıp onay vermesi önemlidir. Bir başına bir ev sahibinin başvuru yapması ile karot örneği alınmaz. Çıkan raporun sonrasında bina yıkılması veya güçlendirilmesi gibi herhangi bir sorumlulukları da bulunmaz. Resmiyette bir karşılığı bulunmayan bu rapor sadece binanın olası bir depreme karşı performansını ortaya çıkarır. Yapılacak olan raporun maliyetini de bina sakinlerinden aidat şeklinde tahsil edilir.

Şekerpınar Duvar Kesme

Şekerpınar Duvar Kesme

Şekerpınar duvar kesme ve karot alımı işlemi yapılır beton filmi çekildikten ve laboratuvar ortamda gerekli olan incelemeler uygulandıktan sonra çıkan rapor binanın riskli olduğunu ortaya çıkarırsa bu rapor belediyeye ibraz edilir. Belediye gerekli olan incelemeyi yapıp tapuya gönderdikten sonra kat maliklerinin hanesine riskli yapı şerhi konulur. Yapının riskli yapı olduğu kesinleştikten sonra ikinci aşama ise binadaki yaşayan kişilerin tahliye sürecidir. Bu süreçte belediyeler tarafından devam ettirilir. İl ve ilçe belediyesi kat maliklerine birincisi 60 gün ikincisi 30 günden fazla olmamak üzere belli bir süre verir. Bu sureler tamamlandıktan sonra elektrik su doğalgaz akımı kesilir. Binadaki herkes tahliye edilip yapının can güvenliği sağlandıktan sonra bina yıkım süreci başlar. Yapının beton dayanıklılığı ve demir durumunda analiz eden karot testi bir başına kapsamlı bir depreme dayanıklılık ölçütü olarak kabul edilmez.

Binanın yapısının uygulandığı zeminle ilişkisi gibi pek çok faktör binanın depremde göstereceği performansı etkiler. Özellikle kentleşmenin ve nüfusun fazla yer olduğu yerleşim yerlerinde denetim süzgecinden geçmeyen pek çok yapı olduğu gerçeği düşünülür ise karot testi kendi yaşamınız için yapabileceğiniz en üst seviye bina kontrolü olarak bilinir. Firmamızdan karot hizmeti alabilirsiniz.