Beton Kesme

Çekmeköy Karot

Çekmeköy Karot
telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Karot silindire benzeyen kesici bir makine ile beton donatı sisteminde küçük bir numune alınma işlemidir. Betonarme sistem silindir şeklinde delinmek için karot cihazı kullanılır. Yapısı tamamlanmış yapılarda bu işlemi gerçekleştirilerek donatı elemanlarının kalitesi ve yapısı değerlendirilerek yapının yaklaşık olarak ne kadar süre içinde sağlam olabileceği ve depreme dayanıklılığı ne kadar olduğu ölçülür. Çekmeköy beton delme yani karot alımı yapıya zarar verebilecek bir yöntem olmasından dolayı yapıya en az zarar verecek yapıyı riske atmayacak ve mühendislerin hesaplamalarına uygun bir şekilde alınması önemlidir.

Karot alım esnasında yapı gücünün taşıyıcılığına etki etmeyecek yerler seçilmeli ve o noktalarda numune alımı gerçekleştirilmelidir. Alınmış olan numuneler uygun şartlarda saklanarak en kısa süre içinde gerekli testler uygulanmalıdır. Yapılacak olan bu testler ve sonuçlar ilgili mühendislerin gözetimi altında olması gerekir.

Çekmeköy Beton Delme

Çekmeköy Beton Delme

Çekmeköy beton kesme ve karot, tadilat işleri kapı ve pencere yeri açma işlemlerinde yaygın şekilde kullanılır. Ayrıca kablo ve altyapı döşemeleri çalışmalarında yer açma ve beton güçlendirme işlemler yapılırken karota ihtiyaç duyulur.

Yapının sağlamlığı konusunda kontrol edilmesi için karot cihazı kullanılır. Bütün bu işlemlere benzeri için kullanılacak olan karot cihazı farklılık gösterir. Kullanım kolaylığı ve versatil olması bakımında son tasarım modelleri sahip olan Çekmeköy karotcu tercih edilir.

Çekmeköy Duvar Kesme

Çekmeköy Duvar Kesme

Çekmeköy duvar kesme makinesi sadece delinecek olan alandan küçük bir oyuk açarak işlemi gerçekleştirir. Bu sayede yapının diğer bölümlerinde çatlama ya da kırılma gibi bir sorun oluşmaz. Bu işlemi kısa süre içerisinde hallederek başarılı bir işlem gerçekleşmesine imkân tanır. Birden fazla çeşidi ve delici ucu olması sayesinde farklı ihtiyaçlara göre farklı çözümler sunar.

Beton donatı numuneleri yetkili olan kişiler gözetiminde ideal ölçülerde alınması uygundur. Analiz için gerekli olan miktarda numune alınmalı ve alımı yapılırken mevcuttaki tesisata herhangi bir zarar vermemeye dikkat edilmesi gerekir. Numune alınması için yeni dökülmüş bir betonun üzerinden en az 28 gün geçmesi gerekir.

Çekmeköy Beton Kesme

Çekmeköy Beton Kesme

Karot alımı esnasında mümkün olduğunca donatın geçmemiş olduğu ve moment sıfır noktasında numune alımı gerçekleştirilmesi önemlidir. Kenar kısmı 30 santimden kısa olmamalı ve narin sayılabilecek noktalardan numune alımı yapılmaması önemlidir. Bu nedenler yapının kenar ve köşelerinde yer alan perde ve kolonlardan numune alımı tercih edilmesi uygundur. Betondaki donatı noktaları tespiti yapılmalı ve donatın geçmediği yerlerden numune alımı yapılmalıdır. Bu noktanın moment sıfır noktası olan orta kısımda olması gerekir. Kolon kenarı 30 santimden az olmaması ve bir kolondan sadece ve sadece bir numune alınması gerekir. Bu şekilde yapı bütünlüğüne ve yapı statiğine zarar verilmeden karot işlemi tamamlanabilir.

Çekmeköy Karotcu

Çekmeköy Karotcu

Yapılardaki döşemeler geniş yüzeyli olduğunda ve priz sürecinde döşemelerin yeterli oranda kür edilmemesinden dolayı yapıdaki döşeme betonun basınç dayanımı kolon ve perdedeki basınç dayanımında daha düşük çıkabilir.  Ayrıca döşeme kalınlıkları çoğunlukla karotun boyutunu sağlamamakta ve döşeme kalıpları karot alımı sürecinde zorluk çıkardığı görülebilir. Karot numunesine etki etmiş olan faktörler numunenin çapı ve yüksekliği narinliği numunenin alınmış olduğu yer ve numunenin alınma yönüdür.

Ayrıca karotun nem durumu betonun mevcut yaşı betonun içinde donatı bulunması ve karotun kırım hızıdır. Karot testinde karotun yapısı çatlak durumu boşluk yapısı incelenir ve uygun bulunan numuneler deneye tabi tutulur. Alınmış olan karotta çatlak bulunuyorsa tıraşlanması gerekir. Bu konuda firmamızdan kaliteli hizmet alabilirsiniz.