Karot

Pendik Karot

telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Karot elektrikli bir delik açma cihazıdır. Farklı uçlara sahip olan karot sayesinde duvara ya da sert yüzeylere kusursuz delikler açılabilir. Bunun yanı sıra yüzde istenilen şekilde kesiklerin oluşturulması da mümkündür. İsmini delik açma sonrası çıkan parçaların havuca benzetilmesi sonucu almıştır. Pendik karot ile işlerinizi kısa sürede halledebilirsiniz.

Pendik Kaynarca Karot

Pendik Kaynarca Karot makinesi asfalt, mermer ve beton delebilme kabiliyetine sahip, elektrik ile çalışan bir cihazdır. Özel ucu (karotiyer) sayesinde silindirik örnekler alınabildiği gibi ustaca ve istenilen şekilde kesimler yapmakta mümkündür.

Betonarme yapılarda 20 mm’den 500 mm çapına kadar titreşimsiz bir şekilde parça alınması yani delik açılması mümkündür. Bu işlem için elmas uçlu soketler ve karot cihazı kullanılır. Makinenin sert yüzeylerde profesyonel ve hızlı sonuç veriyor olması tercih edilmesinin en temel sebebini oluşturur.

Karot Cihazı Nasıl Bulundu?

Karot makineleri bir çeşit sondaj prensibi ile çalışır. Bu cihaz ilk olarak 1885 yılında İsveçli maden mühendisi Craelius tarafından icat edilmiştir. Craelius icadı sayesinde betonu silindirik bir şekilde delmeyi ve ardından parçayı bulunduğu alandan çıkartmayı başarmıştır.

Bu parçaların havuca benzetilmesi nedeniyle makine karot ismini almıştır. Yakalan başarı sayesinde hızla yaygın bir hale gelen karot yıllar içerisinde gelişimini sürdürerek en mükemmel halini almıştır. Bunun yanında sadece tek bir standarda bağlı değildir ve farklı boyutlara üretilmiştir.

Karot Uçları Neden Farklıdır?

Karot uçları sayesinde farklı boyutlarda deliklerin açılması mümkündür. Herhangi bir uçla kendinden büyük veya küçük bir delik açılması mümkün değildir. Delinecek olan alana göre uçlar seçilir ve makineye takılmak suretiyle kullanılır. Karot uçları 20 mm ile 500 mm arasındadır.

Piyasa da en sık kullanılanlar ise 50’lik, 70’lik, 80’lik, 100’lük ve 130’luk uçlardır. Yapılacak olan uygulamaya en uygun olan uç seçilerek makineye takılır. Ardından cihazın sabitlemesi tamamlanır ve delme işlemi gerçekleştirilir.

Karot Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Karot cihazının kullanımı birçok fayda sağlar. Bunlar zamandan tasarruf, işçilik maliyeti ve sıfır hatadır. Geleneksel yöntemler ile betonarme bir yapıda delik açmak ciddi oranda zaman ve iş gücü gerektirir. Ayrıca delik açma işlemi sırasında diğer bölgelerde çatlama ve kırılmalar meydana gelmesi kuvvetle muhtemeldir.

Harcanan işgücü nedeniyle artan masraflarda kaçınılmadır. Ancak karot cihazı sıfır hata ile çalışarak zahmetli olan delik açma sürecini kısaltırken aynı zamanda iş gücünden ciddi oranda tasarruf sağlar.

Karot Cihazının Kullanım Alanları

Günümüzde pratik sonuç alınan makineler her sektörde daha yaygın hale gelmeye başlamıştır. Bu tarife fazlasıyla uyan karot farklı sektörlerin göz bebeği haline gelmiştir. Bunların en başında ise inşaat gelir.

Kapı ve pencere yerlerinin açılmasında etkili sonuçlar vermesi ve delme işlemini kısa zamanda gerçekleştirebilmesi nedeniyle cihaz inşaat sektörünün vazgeçilmezi durumundadır. Bunun yanında yapı denetim alanında da bu cihaza rastlamak mümkündür. Binanın yıkımı veya güçlendirilmesi kararı yine bu makine ile alınan parçanın analiz edilmesiyle kararlaştırılır.

Karot Cihazının Kullanımında Dikkatli Olunması Gerekenler

Her cihaz gibi karotunda uzman ellerde kullanılması en doğru olan seçenektir. Acemi kişilerin cihazı kullanmayı denemsi sonucu çeşitli kazalar meydana gelebilir. En iyi sonucun alınabilmesi için doru uç seçimi yapılması gerekir. Yanlış bir seçimde olması gerekenden büyük veya küçük delikler açılabilir.

Ucun cihaza gerekli şekilde monte edilmemesi durumunda kullanım esnasında fırlaması ve yaralanmalara sebebiyet verebilmesi olasıdır. Ayrıca cihazın kullanılacak olan yüzeye yeterli şekilde sabitlenmemesi sonucu etkileyecektir. Yaralanma ya da daha vahim sonuçların doğmaması için bir uzmandan yardım alınmalıdır.