Karot

Üsküdar Karotcu

Üsküdar Karot
telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Karot apartmanlarda binalarda betonun sağlamlığını ve kalitesini belirlemek amacı ile kullanılan ya da betonlardan numune alma yöntemine verilen addır. Karot numuneleri binaların ya da apartmanların yük sistemi olan kolonlardan perde kenarlarından ya da binanın temel kısımlarından alınarak incelenir. Binaların betonları ile ilgili kesin bilgi sahibi olmak için karot en doğru yöntemdir.

Karot numuneleri ile alınan beton örnekleri tam bir inceleme yapılmak için kür havuzlarında bekletilir. Ve bu numuneler laboratuvarlarda yüksek basınç testlerine de tabi tutularak beton hakkında daha doğru bilgiler edinmiş olunur. Üsküdar karotcu ile sizler de binanızda ya da apartmanınızda kolonun sağlam olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

Üsküdar Beton Delme

Üsküdar Beton Delme

Karot numunesi alınacak yerin kolon dayanıklılığında herhangi bir azalması olmaması için ilk önce yüksek harçla doldurulma işlemi yapılır Üsküdar beton kesme karot numunelerini almadan önce kılavuzlarda söylenilen şartlara da uyması gerekir. Karot numunelerinin kullanılabilmesi için bu kılavuzda belirtilen şartlara göre binanın ya da apartmanın her katından minimum 3 tane karot numunesi alınabilir.

Karot numuneleri zemin katta dahil olmak üzere her kattan alınarak binada yaklaşık 9’dan az olmaması gerekir. Her 400 metrekarede bir beton numunesi alım işlemi yapılarak laboratuvar ortamlarında gerekli deneylere tabi tutulur. Sizler de karot numunesi yaptırmak istiyorsanız Üsküdar beton delme yerleri ile irtibata geçerek apartmanınızda gerekli testleri yaptırabilirsiniz.

Üsküdar Karotcu

Üsküdar Karotcu

Uzman ekip kadrosu tarafından alınan karot numuneleri apartmanlarda ya da binalarda ciddi zararlara yol açmaz. Fakat karot numunesi alınmadan önce numune alınacak yerin dayanıklı dolgu harçları ile doldurulması çok önemlidir. Ve aynı zamanda karot numuneleri alındığında kolon içinde yer alan donatılara da herhangi bir zarar verilmeden alınması gerekir. Donatılar numune işlemi yapılmadan önce gerekli cihazlar ile kontrol edilip donatı olmayan kısımdan karot numunesinin alınması daha iyi olacaktır.

Şunu da önemli belirtmek gerekir ki karot numunesi alınırken apartmanın kritik noktalarından alınmamalıdır. Çünkü deprem gibi olası doğal afetlerde zarar görecek ilk yerler bu alanlar olacaktır. Karotları kolonların en başından ya da orta kısımlarından almak bina içinde daha mantıklı olacaktır. Sizler de Üsküdar duvar kesme alanları ile binanızdan en uygun Kara numunesi alımı işlemi yaptırabilirsiniz.

Üsküdar Beton Kesme

Üsküdar Beton Kesme

Eğer binalara beton kesme işlemi ya da karot numunesi alımı işlemi yapılacaksa dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Bunlardan ilki karot numunesi alınacak olan yerin kaliteli aletler ile iyi bir inceleme yapılması hususudur. Ayrıca numune alınacak olan yerin dayanıklı beton harçlar ile geri doldurulması da büyük önem arz eder. Numune alınacak olan yerin binanın en dayanıklı olan bölgesinden alınması da önemlidir. Çünkü binanın dayanıksız noktalarındaki karot numuneleri laboratuvar ortamlarında kesin sonuç vermeyecektir.

Üsküdar Duvar Kesme

Üsküdar Duvar Kesme

Üsküdar duvar kesme ile karot numuneleri en güzel şekilde alınır. Ayrıca beton delme makinesi olarak da bilinen karot günümüz itibariyle daha gelişmiştir. Karot yaptırmak için bazı kullanım alanları vardır. Bu alanlar içinde yer alanlar ise şunlardır. Gider açma, tadilat ile ilgili işler, kapı ve pencere yerleri, olası bir doğal afet olduğunda binanın sonraki durumu bu alanlardan bazılarıdır.  Kür çalışmaları ile binanın beton dayanıklılığı hakkında bilgi edinilememesi ve yeni yapılan binalarda yeni betonlardan karot numunesi alınamaması gibi pek çok alanda yine karot kullanılır.