Karot

Karot Delici

telefon
Telefon Numaralarımız
mail
İletişim E-Maili
konum
Adres

Sülüntepe Mah. Mevlana Cad.
Fazilet Sok. No:28 Pendik İstanbul
Konum Al

Karot delici inşaat sektöründe sıkça ismi duyulan bir makinedir. Bu makine sayesinde duvarda delik açma işlemi kısa zaman içerisinde tamamlanabilir. Bu sayede zamandan ciddi oranda tasarruf sağlanmış olur. Karot cihazı genellikle kesme ve delme işlemlerinin oldukça güç bir şekilde gerçekleştirileceği alanlarda kullanılır.

Bunun dışında beton ve mermer zeminlerde basıncın ayarlanarak kullanabilmesi makinenin popüler bir hale gelmesinde etkili olmuştur. Bu makineye karot denmesinin nedeni ise makinenden duvar delme işlemi sırasında çıkan parçaların havuca benzetilmesinden kaynaklıdır. Bilindiği üzere havuç İngilizcede carrot olarak ifade edilir.

Karot Delik Açma

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu işlemden başarılı bir sonuç alınabilmesi için cihazın uzman biri tarafından kullanılması gerekir. Günümüzde karot delik açma işlemi bu alanda uzman operatörler tarafından yapılır ve kısa sürede etkili sonuçlar elde edilebilir. Delme işlemi için öncelikle yer tespiti yapılır. Daha sonra ise hangi tip karot ucunun kullanılacağı kararlaştırılır. Tüm hazırlıkların ardından ise seçilen karot ucu cihaza takılarak delme işlemine başlanır.

Karot makinelerinin uç kısmında su bulunur. Bu suyun kullanılma mantığı ise tamamen ısınan ucu soğutmak içindir. Makinenin soğutulması delme işlemimin sorunsuz bir şekilde bitirilebilmesi için önemlidir. Karot makinesi delme işlemi yapacağı bölüme ya da tüm alana destekleri ile tutunur. Delme yapılırken makinenin açısının iyi ayarlanması da önemlidir. Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra ise karot makinesi çalıştırılarak beton delme uygulaması sorunsuz bir şekilde yapılır.

Karot Ucu Delik Açma

Karot farklı cihazlarda kullanılabilen oldukça kullanışlı bir cihazdır. Kullanılacak yüzeylerinin birinden farklı olması her yüzeye farklı bir delik açma ucu gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Bu nedenle karot ucu delik açma işleminin hangi yüzeyde yapılacağına bağlı olarak seçilir. Ayrıca karot cihazı sadece havuca benzer şekilde delik açmaz. Bunun yanında birçok farklı şekillerde de delik açma işlemi gerçekleştirilebilir.

Karot Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Karot cihazı ile delme işlemi titizlikle yürütülmesi gerekir. Bu sayede delinecek olan kısım hariç betonunun zarar görmesi engellenir. Acemi kişiler karot ile delik açma işlemini denediklerinde son derece başarısız sonuçlar elde edildiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle cihazın profesyonel olan kişilerin elinde olması önemlidir.

Bu kullanışlı cihaz günümüzde pek çok sektörün ihtiyacı haline gelmiştir. İnşaat sektörü bunların en başında yer alır. Şantiye ve inşaat sektörlerinde bu tarz cihazlara sıklıkla ihtiyaç duyulur. Klasik yöntemlere göre son derece pratik ve iyi sonuçlar vermesi en önemli avantajıdır.

Sadece Beton Delmek İçin Mi Kullanılır?

Karot cihazı genellikle beton delmek için kullanılır. Ancak bu cihazla kaya ve mermer delmekte mümkündür. Bu noktada önemli olan delinecek olan alana göre doğru karot ucunun seçilmesidir. Böylelikle en iyi sonuçları almak mümkün hale gelir. Delinecek olana yüzeye göre en uygun uç kullanılmadığı takdirde zaman, iş gücü ve ekonomik açıdan kayıp yaşanması kuvvetle muhtemeldir.

Ayrıca uygulama yapılmadan önce mutlaka yüzeyde gerekli aplikasyon yapılmalıdır. Delme işleminden önce makine yüzeye çok iyi bir şekilde sabitlenmelidir. Bu şekilde oluşabilecek olan titreşimin önüne geçilmiş olur. Sabitleme yeterli şekilde yapılmazsa karot ucunda kırılma meydana gelir ve işlem yarım kalır.

Karot Ucu Ölçüleri

Karot cihazları çok fonksiyonlu cihazlardır ve farklı uçlara sahiptir. Birbirinden çeşitli uçlar sayesinde yüzeylerde çeşitli şekillerde delik açılabilir. Karot ucu ölçüleri boyut ve çeşitlerine göre değişir. Piyasada 20 milimetreden 500 milimetreye kadar birçok karot ucu bulunabilir.

En sık kullanılan uçlar ise 50’lik, 70’lik, 80’lik, 100’lük ve 130’luk şeklindedir. Bu uçlar delme yapılacak alana göre seçilerek cihaza takılır ve delme işlemi gerçekleştirilir. Ancak bu işlemin bu alanda uzman insanlar tarafından yapılması en doğru seçenektir.

Karot Makinesini Kimler Kullanabilir?

Karot cihazının son derece dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Aksi halde doğabilecek olan ekonomik kayıpların yanında geri döndürülmesi mümkün olmayan durumlarda meydana gelebilir. Bu cihaz herkes tarafından kullanılabilir. Ancak en doğu olan uzman kişilerce kullanılmasıdır.

Profesyonel olan insanlar bu alanda gerekli sertifikalara ve deneyime sahiptir. Bu kişiler delinecek bölgeyi en iyi şekilde analiz ederler. Ardından gerekli olan karot ucunu seçerek işlemi hızlı bir şekilde hallederler.